Jižní Amerika 2008

5) Machu Picchu - Jižní Amerika 2008 - Obrazový cestopis

  4.9.2008 - letecký přesun se společností Aerosur byl celkem fajn, až na to, že nám Bolívijci omylem vyložili zavazadla už v La Pazu. Do Cuzca jsme tedy dorazili pouze s příručními zavazadly, což nebylo v nadmořské výšce 3450m úplně ideální. Don Miguel se musel chca nechca na nejbližším tržišti porozhlédnou po něčem teplejším :-)


  Náš první den v Cuzcu byl čistě aklimatizační a administrativní. Stihli jsme si na nádraží Huanchac vyzvednout jízdenky na zítřejší Backpackers train k Machu Picchu (96USD) a navštívit kostel Santo Domingo (10Sol.) se zbytky inckých zdí.  
  Toto je nás dočasný domov v Cuzcu. V hotelu Posada del Credisor (12USD za osobu), který stojí přímo na náměstí Plaza de Armas, jsme strávili tři noci. Toto ovšem není náš pokoj, nýbrž chodba před jeho vstupními dveřmi (ano, jsou to ty pootevřené :-)


  ještě než jsme se před zítřejším veledůležitým dnem uložili ke spánku, zašli jsme na Plaza de Armas na krátké noční focení. Kostel La Compaňía de Jesús byl nasvícen opravdu krásně.  
  5.9.2008 - Začíná náš den D. Na nádraží San Pedro je připraven náš vlak a v sedm hodin odjíždíme směr Aquas Calientes a Machu Picchu.   Máme 10:55 a po necelých čtyřech hodinách jízdy jsme konečně na místě! Teď nás čeká koupě vstupenky na Machu Picchu (122Sol), krátká svačina a pak už vzhůru do ztraceného města Inků!


 
  Jsme nahoře u bájného města Inků v nadmořské výšce 2530m! Každý den se člověku nesplní velký cestovatelský sen, ale dnešek je pro mě naprosto výjmečný! Tak dlouho jsem výpravu k Machu Picchu plánoval, až jsem se konečně dočkal...


  Ačkoliv proudí k Machu Picchu davy turistů, byl jsem mile překvapen, že v ruinách a jejich okolí nebyl žádný nával. Návštěvníci se volně rozptýlili po rozlehlém areálu tak, že kupodivu nikde nikdo nepřekážel! Ani tady u vchodu do kamenného puebla.  
  Machu Picchu je opravdu fascinující místo. Člověk se vyšplhá vysoko do hor a najednou se před ním zjeví kamenné pueblo pod homolovitým návrším Wayna Picchu...


  ...obklopené strmými andskými vrcholky okolních hor. O 500 výškových metrů níže skalní ostroh s kamenným městem obepíná strmé údolí řeky Urubamby. Úžasná scenérie!  
  Posvátný kámen Intihuatana (v qečuánštině to znamená "Místo, kde je upoutáno Slunce") bylo místem astronomických pozorování, výpočtů i obětování.


  Machu Picchu zcela splnilo očekávání a stalo se jedním z vrcholů naší cesty!  
  A jsme zpátky v Aquas Calientes (zpáteční jízdenka na autobus k Machu Picchu 14USD). Vlaky jedoucí z Cuzca kdysi končívaly tady mezi baráčky nad řekou Urubambou...   ...dnes už ovšem vlaky končí zde na novém nádraží na okraji Aquas Calientes. V 17:03 se vydáme na zpáteční cestu do Cuzca, která nám bude trvat 4 hodiny 10 minut. Není se čemu divit, většinu cesty pojedeme do kopce.  


1) Vzhůru na jižní polokouli

Brazílie
2) Rio de Janeiro

Argentina
3) Vodopády Iguazú

Paraguay Bolívie
4) Přes Paraguay na západ

Peru
5) Machu Picchu

6) Incké památky v okolí Cuzca

7) Puno a jezero Titicaca

Bolívie
8) Zpátky do Bolívie - Isla del Sol

9) La Paz a Tiahuanaco

10) Po Silnici smrti střemhlav do Yungas

11) Džípem po jižní Bolívii

12) Džípem po jižní Bolívii 2

Chile
13) Dlouhá cesta do Santiaga

14) Valparaiso

 


© 2008 Pavel Juračka Aktualizace: 7.12.2008 HOMEPAGE: http://www.pavelj.cz/