Jižní Amerika 2008

11) Džípem po jižní Bolívii, část 2.- Laguny mezi vulkány - Jižní Amerika 2008 - Obrazový cestopis

  14.9.2008 - Ráno vstáváme ve čtvrt na osm a po snídani připravujeme náš džíp na další cestu. To znamená především narovnat bágly na střechu a přikrýt je důkladně plachtou.
  Jihozápad Bolívie to není není jenom Salar de Uyuni - tato nesrovnatelně menší solná pláň se jmenuje Salar de Chiguana. Jméno vulkánu, který se tyčí za ní, zní Luxsar a jeho nejvyšší vrchol se nachází v nadmořské výšce 5398m.


 
  Dorazili jsme do blízkosti bolívijsko-chilské hranice, kde se před námi objevila majestátní sopka Ollagüe. Se svými 5868m patří k nejvyšším horám Bolívie. Nepatrná fumarola na levém svahu svědčí o tom, že je vulkán stále ještě aktivní.


  Jedním z vrcholů našeho výletu je návštěva laguny Hedionda (4090m).  
  Hedionda je totiž domovem více než tisícovky růžových plameňáků. Většinou se jedná o plameňáky růžové (Phoenicopterus ruber).


  Pohled na oázu života uprostřed nehostinné krajiny je vskutku působivý.  
  Arbol de Piedra (kamenný strom) je sedmimetrový přírodní úkaz, který jakoby vyrůstá z pouště. V blízkém okolí je podobných zvětralých skalisek hned několik.   Mám-li vybrat ze všech lagun jihozápadní Bolívie tu nejkrásnější, pak zcela určitě zvítězí Laguna Colorada (4279m). Hrajíce všemi bravami zůstala i při naší návštěve poplatná svému jménu.


 
  Místo našeho druhého noclehu v pustině se nachází asi 5km za barevnou lagunou Colorada. Jsme v nadmořské výšce 4333m a při vyjasněné obloze nás čeká značně mrazivá noc!   15.9.2008 - Mrazivá nebyla jenom minulá noc, ale především ráno. Obzvlášť když jsme museli vstávat už v půl páté! Venku byla taková zima, že našemu džípu dokonce zamrzla chladící kapalina! Ke gejzírovému poli Sol de Maňana jsme tudíž dorazili oproti plánu až po východu Slunce. Venku je taková kosa, že ani neslavíme definitivní stanovení výškového rekordu na kulatých 4900m (dle GPS)!


 
  Přiznám se, že původně jsem měl v plánu odvážnou koupel v horkém pramenu u této laguny Polques. Dokonce jsem si do baťohu připravil i plavky - přece jen, člověk se každý den nekoupe ve výšce 4380m. Ale to mrazivé ráno udělalo mému odhodlání jednoznačně přítrž...   Po zhruba 460km náš výlet končí u Laguny Verde. I ona dostála svému jménu - její zelenavá hladina připomíná křišťálové zrdcadlo, ve kterém se zhlíží vulkán Llicancabur (5868m) stojící na bolívijsko-chilském pomezí. Už brzy vstoupíme do další jihoamerické země...  


1) Vzhůru na jižní polokouli

Brazílie
2) Rio de Janeiro

Argentina
3) Vodopády Iguazú

Paraguay Bolívie
4) Přes Paraguay na západ

Peru
5) Machu Picchu

6) Incké památky v okolí Cuzca

7) Puno a jezero Titicaca

Bolívie
8) Zpátky do Bolívie - Isla del Sol

9) La Paz a Tuahuanaco

10) Po Silnici smrti střemhlav do Yungas

11) Džípem po jižní Bolívii

12) Džípem po jižní Bolívii 2

Chile
13) Dlouhá cesta do Santiaga

14) Valparaiso


© 2008 Pavel Juračka Aktualizace: 10.12.2008 HOMEPAGE: http://www.pavelj.cz/