Jižní Amerika 2008

6) Incké památky v okolí Cuzca - Jižní Amerika 2008 - Obrazový cestopis

  6.9.2008 - Dnešní den zasvětíme památkám v okolí Cuzca. Náš výlet začíná - jak jinak - na náměstí Plaza de Armas. V hotelu jsme si najali taxikáře (126Sol), který s námi vše objezdí.   První navštívenou inckou památkou je Sacsayhuaman - incká pevnost nad Cuzcem, ze které se do dnešních dnů zachovalo sotva 20% původní rozlohy. Španělští dobyvatelé většinu jejich zdí rozebrali a kámen použili na stavbu svých domů v Cuzcu.


 
  Qenco bývalo rituálním obětištěm. Dodnes jsou u přírodní skály patrné kanálky, kterými odtékala zvířecí krev.   Pukapukara zase bývala malá strážní pevnost, kde incká posádka strážila nejen přístup do Cuzca, ale nepochybně i nedaleké královské lázně.


 
  A to jsou ony - královské lázně Tambomachay.   Od inckých památek jsme se vydali do Posvátného údolí řeky Urubamby. Panorama z vyhlídky u horské silničky bylo vskutku nádherné.


 
  V kopcích nad městečkem Pisac leží stejnojmenné incké ruiny, jejichž mohutné terasy jsou viditelné už z dálky. Je to vskutku pozoruhodné místo, které může směle konkurovat slavnějšímu Machu Picchu. Svoji rozlohou ho každopádně předčí!   Ruiny v Pisacu leží v sedle mezi dvěma protilehlými svahy. K vidění tu jsou mohutné incké stěny a zachovalé zbytky budov, svatyní a lázní, nechybí dokonce ani pohřebiště. Vstupné do celého areálu činí 40Sol (pokud nemáte hromadnou vstupenku za 130Sol, která platí pro všechny incké památky v Posvátném údolí a v okolí Cuzca).


 
  Většina budov v Pisacu je poměrně zachovalá. Jsou tu k vidění stejné zdi, jako například v kostele Santo Domingo v Cuzcu.   Z nejjižnější části ruin je pěkný výhled na městečko Pisac. Po serpentínách, které jsou vidět v pozadí, za chvíli pojedeme zpátky do Cuzca. Cestou budeme muset překonat kulminační bod v nadmořské výšce 3832m.


 
  Po návratu do Cuzca si ještě jdeme na Plaza de Armas prohlédnout katedrálu z roku 1559 (25Sol). Škoda, že se uvnitř nesmí fotit ani natáčet. Interiér je vskutku nádherný!   Potom už nám nezbylo, než se s Cuzcem rozloučit. Zítra pojedeme zase o kus dál k jezeru Titiacaca.  


1) Vzhůru na jižní polokouli

Brazílie
2) Rio de Janeiro

Argentina
3) Vodopády Iguazú

Paraguay Bolívie
4) Přes Paraguay na západ

Peru
5) Machu Picchu

6) Incké památky v okolí Cuzca

7) Puno a jezero Titicaca

Bolívie
8) Zpátky do Bolívie - Isla del Sol

9) La Paz a Tiahuanaco

10) Po Silnici smrti střemhlav do Yungas

11) Džípem po jižní Bolívii

12) Džípem po jižní Bolívii 2

Chile
13) Dlouhá cesta do Santiaga

14) Valparaiso


© 2008 Pavel Juračka Aktualizace: 7.12.2008 HOMEPAGE: http://www.pavelj.cz/