Jižní Amerika 2008

9) La Paz a Tiahuanaco - Jižní Amerika 2008 - Obrazový cestopis

  Při příjezdu do La Pazu je toto první pohled na hlavní město, který se návštěvníkům nabídne, když se přehoupnou přes okraj velkého kráteru na okraji předměstí El Alto.


  A takhle jsme hlavní město viděli my z našeho pokoje v hotelu Milton.  
  11.9.2008 - Na dnešní den jsme si naplánovali a zaplatili (165Bs.) výlet k ruinám Tiahuanaco, což je pozůstatek po civilizaci, která zde žila od 6.století př.n.l. až do 13.století n.l.   Monolit El Fraile (kněz) vypadá dost tajemně a pochází zřejmě z období Tiahuanaco IV. (300-700 n.l.). Celá staletí stojí nehybně na kamenné plošině Kalasasaya a za zády má zbytky 16m vysoké pyramidy Akapana.


 
  Další monolit na plošině Kalasasaya se jmenuje Ponce. Dnes ale nikdo přesně neví, koho má tato socha vyzdobená roztodivnými ornamenty představovat.   Nejznámějším fragmentem na obřadní plošině Kalasasaya je tato Sluneční brána (Puerta del Sol), která je symbolem Tiahuanaca. Společně s oběma monolity tvoří symetrický trojuhelník. Význam této geometrie zůstává stále nerozluštěn.


 
  Chrám s trochu podivným jménem - Templete Semisubterráneo (polopodzemní) připomíná spíše nádvoří zapuštěné několik metrů do země.   Zvláštností toho chrámu jsou tyto hlavy vsazené do obvodových zdí. Podobný výjev z Tiahuanaca je populární po celé Bolívii a zdobí desítky pohlednic.


 
  Po dobrém obědě jsme navštívili místo zvané Puma Punku - Brána pumy. Kdysi to býval hlavní vchod do areálu Tiahuanaco. V dávných dobách dokonce až sem dosahovaly vody jezera Titicaca. Dnes tu nejdeme několik velkých monolitů roztroušených v suché trávě.


  Ve tři hodiny jsme zpátky v La Pazu a máme nejvyšší čas na nějakou krátkou prohlídku. Začínáme na náměstí Pedro Murilla před prezidentským palácem.  
  Místem, kde značně přelidněné hlavní město opravdu pulzuje životem, je náměstí San Francisco před stejnojmenným kostelem. Dopravní zácpa a davy lidí jsou tu snad od rána do večera.   Ještě že přes náměstí San Francisco vede nadchod, ze kterého je vyfocena i tato fotografie. Přebíhání rušné třídy Mariscal Santa Cruz by bylo v dopravní špičce asi o život.  


1) Vzhůru na jižní polokouli

Brazílie
2) Rio de Janeiro

Argentina
3) Vodopády Iguazú

Paraguay Bolívie
4) Přes Paraguay na západ

Peru
5) Machu Picchu

6) Incké památky v okolí Cuzca

7) Puno a jezero Titicaca

Bolívie
8) Zpátky do Bolívie - Isla del Sol

9) La Paz a Tiahuanaco

10) Po Silnici smrti střemhlav do Yungas

11) Džípem po jižní Bolívii

12) Džípem po jižní Bolívii 2

Chile
13) Dlouhá cesta do Santiaga

14) Valparaiso


© 2008 Pavel Juračka Aktualizace: 8.12.2008 HOMEPAGE: http://www.pavelj.cz/